Przed zakupem materaca dla dziecka powinieneś wiedzieć!
Co warto wiedzieć przed zakupem materacyka
Posted in Porady Rodziców

Oto kilka sugestii na które należałoby zwrócić uwagę:

 • Wybierz materacyk, który oddycha.

Eliminując wilgoć ograniczymy rozwój drobnoustrojów oraz uczucie mokrych plecków u dziecka.

  • Cyrkulacja powietrza w materacu pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo pocenia się niemowlaka. Specjalne kanaliki wentylacyjne umieszczone wewnątrz materacyka są odpowiedzialne właśnie za proces cyrkulacji. Istotne jest, aby kanaliki te były zintegrowane z specjalnym pokrowcem z siatką 3D.
  • Siateczka 3D umieszczona na całym obwodzie pokrowca doprowadza powietrze do środka materaca. Ważne jest, aby była ona połączona z kanalikami wentylacyjnymi wnętrza. Dopiero wtedy może ona spełniać swoje zadanie.
 • Upewnij się z czego zbudowany jest materacyk.

Poszczególne składowe materaca inaczej wentylują i mają inne właściwości. Przykładem może być pianka lateksowa o właściwościach antygrzybicznych i antybakteryjnych, która jednak słabo “przepuszcza” powietrze. W materacu z matą lateksową ważne jest, aby pod nią umieszczone były kanaliki wentylacyjne. Taki zestaw ułatwi odparowanie wilgoci z materaca.

 • Sprawdź, czy materac jest dwustronny.

Dzięki możliwości korzystania  z różnych wariantów obracania materaca dziecięcego, łatwo możemy przyspieszyć proces jego wentylacji oraz ograniczyć roztoczom dostęp do złuszczonego naskórka, czyli ich pokarmu. Odwracanie materaca istotnie też poprawia jego żywotność –  zmniejsza prawdopodobieństwo odkształceń powierzchni do spania. Szczególnie ważne jest jego odwracanie, kiedy materac został zbudowany z pianki niższej jakości (zawsze pytaj o jakość pianki użytej w produkcji materacyka – min. T-25).

 • Upewnij się o grubości materaca.

Optymalna grubość to ok. 11 cm. Dlaczego? Ponieważ, cieńszy materacyk może zwiększać ryzyko odkształcania się pianki oraz dać mniejszy komfort snu. Grubszy zaś może zwiększyć ryzyko przewinięcia się stojącego w łóżeczku dziecka przez poręcz.

 • Pokrowiec materaca musisz zachować w higienie.  
  • Możliwość wygodnego zdejmowania pokrowca jest warunkiem podstawowym. Pardziewie komfortowy pokrowiec materaca, posiada zamek 360 °C). Umożliwia on zdjęcie, pranie i suszenie tylko zabrudzonej części.
  • Możliwość prania pokrowca w temperaturze 60 °C powinna być dla nas priorytetowa. W temperaturze 55 °C giną bowiem bakterie i roztocza.
 • Sprawdź rodzaj zastosowanego włókna w pokrowcu.

Wybierajmy włókna pochodzenia naturalnego, np. bawełnę. Warto wziąć pod uwagę również wiskozę, a nawet Tencel. Jest on niezwykle przyjemny w dotyku (odpowiedni dla skóry wrażliwej) i zarządza wilgocią lepiej niż bawełna, a dziecko może poczuć się komfortowo.

 • Sprawdź dzianiny pokrowca i dodatki antybakteryjne.

Producenci materacyków dla dzieci stosują różne dodatki zabezpieczające przed rozwojem bakterii, roztoczy i grzybów. Mogą to być atestowane produkty chemiczne nanoszone metodą natryskową lub zastosowane nitki srebra, które posiadają naturalne właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne.

Czego powinniśmy się wystrzegać dbając o materac dziecka?

 • Przykrywania materaca kołderką lub kocykiem zaraz po przebudzeniu dziecka. Staranne zasłanie łóżeczka bezpośrednio po wyjęciu z niego maluszka utrudnia lub  uniemożliwia “oddychanie” materacyka. Lepszym rozwiązaniem będzie zdjęcie pościeli, powieszenie jej na ramie łóżeczka oraz odkrycie materacyka pozbawiając go nawet prześcieradła. Dzięki takiemu wietrzeniu nagromadzony przez noc pot dziecka ma szansę odparować.
 • Kładzenia materaca na podłodze.Takie rozwiązanie zakłóca cyrkulację powietrza w materacyku. Poza tym, kurz, który leży na podłodze unosi się w pomieszczeniu i osiada na materacu dziecka.

Odpowiednio zadbana pościel

Mając na uwadze fakt, iż roztocza są wrażliwe na zmiany temperatury, możemy praktycznie wykorzystać tę wiedzę. Zarówno bardzo niska temperatura (minus 20 °C), jak i ta wysoka (ponad 55 °C) mogą być skuteczne w zwalczaniu żywych roztoczy. Pamiętajmy o cotygodniowym praniu pościeli oraz prasowaniu jej w ustawieniu wysokiej temperatury żelazka.

Jako świadomi rodzice nie pozwólmy, aby czas snu i regeneracji organizmu dziecka, wpływał na jego samopoczucie podczas dnia. Pobudki niemowlaka w nocy oraz trudne poranki – zwłaszcza ze spoconymi pleckami po przebudzeniu- niekorzystnie wpływają na rozwój dziecka, a także mogą powodować trudności w odpoczynku rodziców wstających kilkukrotnie nocą. Dbajmy o to, co naprawdę ważne.

zacznij pisać i wciśnij enter aby wyszukać

Koszyk