Roztocza w życiu malucha
Roztocza w życiu dziecka. Alergia na kurz. Materace Rucken.
Posted in Porady Rodziców

Roztocza znajdujące się w kurzu domowym przypominają swoim wyglądem mikroskopijnej wielkości pajęczaki. Niestety, ludzkim okiem nie jesteśmy w stanie ich wychwycić, ale w domowym środowisku jest ich całe mnóstwo. Roztocza żywią się ludzkim naskórkiem, dlatego szczególnie dużo jest ich w miejscach, w których mogą mieć bezpośredni kontakt z ciałem – poduszki, kołdry, kocyki, materace. Ci nieproszeni goście sypialni są znanymi nam alergenami z życiu dziecka.

Niespokojny sen dziecka?

Alergię na roztocza kurzu domowego możemy podejrzewać jeśli zauważymy, że maluch budzi się z opuchniętymi oczami, katarem, pojawią się zmiany na skórze, a po przebudzeniu słyszymy kichanie lub kaszel. Objawy alergii, związane z obecnością roztoczy, obecne są regularnie, a nasilone zaraz po przebudzeniu. Zazwyczaj oznaki te w ciągu dnia znacznie zmniejszają swoje nasilenie.

Jak dbać o czystość w otoczeniu malucha?

Przede wszystkim należy skutecznie eliminować owy alergen. Powinniśmy usunąć z sypialni dziecka oraz z pomieszczenia, w którym maluch spędza najwięcej czasu, wszystkie przedmioty, na których może gromadzić się dodatkowy kurz. Szczególną uwagę należy zwrócić na dywany, zasłony i pluszaki.

Częste wietrzenie sypialni, również może mocno wpłynąć na złagodzenie objawów alergii dziecka. Roztocza lubią ciepły i wilgotny klimat – idealna temperatura dla ich bytowania, to 25 °C , zaś wilgotność powietrza, to 70%, dlatego preferowana temperatura w mieszkaniu, to 20 – 22 °C

Jak zapewnić alergikowi komfortowy sen?

Nocą objawy alergii najczęściej mocniej się nasilają. Łóżeczko dziecka jest idealnym środowiskiem do rozwoju roztoczy ze względu na wilgotność, ciepło oraz dostęp do złuszczonego naskórka będącego ich pożywieniem. Jaki jest przepis na niwelowanie roztoczy w łóżku dziecka?

    • Dobór odpowiednio dobranego materaca, który będzie posiadał specjalne kanały wentylacyjne odpowiadające za przepływ w nim powietrza, a tym samym za odprowadzenie nadmiernej wilgoci z jego wnętrza. Więcej w temacie, na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca znajdziecie -> tutaj.
    • Dbanie o regularne pranie pościeli oraz pokrowca materacyka jest ważne. Prasowanie pościeli po jej wysuszeniu, z uwzględnieniem ustawienia wysokiej temperatury żelazka, powinno być elementem integralnym dbania posłanie dziecka chronione przed roztoczami.
    • Łóżeczko dziecka alergika bez kolorowych pluszaków. Zabawki te są kolejnymi, doskonałymi środowiskami dla osadzania się kurzu. Jeśli maluszek posiada już cenne maskotki, należy prać je podobnie jak pościel, a po wysuszeniu wystawiać na intensywny mróz lub pozostawiać na 24h zabezpieczone w zamrażarce.

Reasumując, ograniczać dziecku dostęp do środowiska, w którym rozwijają się roztocza, a mianowicie: wysoka wilgotność, podwyższona temperatura oraz dostęp do złuszczonego naskórka, mocno podniesiemy komfort snu dziecka uczulonego na kurz. Jeśli jednak mimo podjętych działań objawy uczulenia są niezmienne, należy skonsultować się z lekarzem.

zacznij pisać i wciśnij enter aby wyszukać

Koszyk