Czy niemowlęta mogą spać z rodzicami?Naukowcy zalecają, aby dzieci spały w pokoju rodziców przez pierwsze sześć miesięcy życia, a najlepiej przez rok, blisko ich łóżka, jednak na oddzielnej, specjalnie wydzielonej dla nich powierzchni. Udowodniono, że spanie w pokoju rodziców, na oddzielnej powierzchni zmniejsza ryzyko SIDS aż o 50%.Umieszczenie łóżeczka niemowlęcego blisko łóżka rodziców nie tylko pozwala mieć dziecko w zasięgu wzroku, ale też ułatwia karmienie, przewinięcie, pocieszenie płaczącego maluszka, a dodatkowo zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa.
Według AAP dzieci nie powinny dzielić jednego łóżka z rodzicami, ponieważ wspólne spanie zwiększa ryzyko SIDS. Ze wspólnego spania szczególnie powinny zrezygnować:
- osoby otyłe
- osoby pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
- osoby pod wpływem leków,
- palacze,
- osoby bardzo zmęczone,
- osoby, które nie są rodzicami dziecka,
- osoby, które śpią na miękkich powierzchniach (np. łóżku wodnym czy starym materacu).
Najbezpieczniejszym miejscem do spania dzieci jest wydzielona powierzchnia blisko łóżka rodziców, gdyż tylko ona zmniejsza ryzyko uduszenia i przygniecenia maluszka.
Naukowcy jednak potwierdzają, że rodzicom zdarza się zasnąć z dzieckiem, np. podczas jego karmienia dziecka i w takich sytuacjach, zaraz po przebudzeniu, dziecko powinno być ponownie odłożone do łóżeczka. Do najbardziej niebezpiecznych miejsc grożących zaklinowaniem, uduszeniem czy uwiezieniem dziecka należą kanapy, sofy i fotele.
AAP zaleca, aby niemowlęta spały na osobnej powierzchni i blisko rodziców, jednak nie określa swojego stanowiska dotyczącego dostawek do łóżka, a te wydają się być praktycznym rozwiązaniem. Nadal nie przeprowadzono badań i nie ma jednoznacznych opinii dotyczących tego, czy spanie w dostawce jest bezpieczne dla dziecka, jednak już istnieją standardy bezpieczeństwa dla tego typu mebli.
Łóżeczko dostawne pozwala być blisko maluszka, jednak w bezpiecznej, komfortowej odległości, która zapewnia zachowanie niezależnej przestrzeni zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Tak forma daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, buduje bliskość i więź z rodzicami, ale też sprawia, że mamy są spokojniejsze i bardziej wypoczęte po nocy.
Decydując się tę formę co-sleepingu, zgodną z wychowywaniem dziecka w rodzicielstwie bliskości, należy pamiętać nie tylko o wybraniu odpowiedniego, bezpiecznego łóżeczka dostawnego, ale też o zwróceniu uwagi na to czy:
- pomiędzy dostawką, a łóżkiem rodziców nie ma żadnej przerwy i dziury, w którą dziecko mogłoby wpaść,
- mocowania łóżeczka są odpowiednio naprężone i zamontowane,
- ciężar dziecka nie przekracza dopuszczalnej wagi,
- materac w łóżeczko spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa.
Wybór odpowiedniego materaca do łóżeczka dostawnego, jest równie ważny jak zakup bezpiecznego materaca do klasycznego łóżeczka dziecięcego.
Materac musi cechować się odpowiednią jakością i musi spełniać normy bezpieczeństwa, ponieważ to właśnie w okresie niemowlęcym następuje bardzo duży skok wzrostu i rozwoju kręgosłupa dziecka. Warto zauważyć, że kręgosłup dziecka, zaraz po urodzeniu ma kształt litery „C’, a wraz z upływem powoli się prostuje i kształtuje.
Godnym polecenia materacem do łóżeczka dostawnego jest model UNO marki Rucken, który ma wymiar 90cmx40 cm. Warto zwrócić na niego uwagę, ponieważ :
- zawiera doskonałej jakości piankę antybakteryjną HR 3532, która minimalizuje ilość bakterii, pleśni i grzybów we wnętrzu materaca,
- pianka charakteryzuje się wysoką masą – 35kg/m3 i dostosowaną do potrzeb dzieci optymalną twardością (32). Tak wysoka jakość pianki gwarantuje brak odkształceń, doskonałe podparcie nawet w długim okresie użytkowania. Pamiętajmy zawsze pytajmy o jakość (masę pianki). To jest prawdziwy miernik jakości serca materacyka i zdrowego podparcia kręgosłupa!,
- pianka ułatwia odprowadzanie wilgoci, która może powstać pomiędzy materacykiem, a plecami dziecka, a także jest bardzie przewiewna,
- poprawa przewiewności materacyka także dzięki specjalnym pionowym kanalikom oraz dzięki specjalnemu profilowi fali,
- pokrowiec z włóknami Tencel jest przyjemny w dotyku, delikatny dla skóry dziecka, doskonale odprowadza wilgoć co sprawia, że sen jest bardzo higieniczny i komfortowy,
- dzięki wplecionej nici srebra w pokrowiec, wykazuje również właściwości antybakteryjne,
- pokrowiec Tencel pomaga regulować temperaturę, co jest istotne w przypadku zmniejszenia ryzyka SIDS,
- wszyty rewersowo zamek jest bezpieczniejszy, ledwie wyczuwalny i zmniejsza ryzyko uszkodzenia skóry dziecka,
- dzięki zamkowi 360°, pokrowiec można łatwo zdjąć, wyprać i założyć na nowo, a co więcej, w ten sposób można tez wyprać tylko połowę pokrowca.
Bez względu na to czy zdecydujemy się na łóżeczko dostawne czy osobne łóżeczko dla dziecka w naszej sypialni, zawsze powinniśmy kierować się bezpieczeństwem i komfortem zarówno dziecka, jak i nas rodziców.
Zespół nagłej śmierci niemowlęcej zapewne jeszcze przez jakiś czas będzie tematem, budzącym wiele wątpliwości i obaw, ale już teraz, stosując się do powyższych zaleceń, jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko śmierci bardzo wielu dzieci.
Artykuł ten ma charakter informacyjny – nie jest zaleceniem, ani poradą medyczną.
Katarzyna Hartung
Ratownik medyczny
http://dziecieceinspiracje.pl/
