Kompletując wyprawkę dla dziecka rodzice mają do wyboru na rynku coraz więcej produktów mających ułatwić i uatrakcyjnić opiekę nad ich pociechą. Warto jednak pamiętać, że kupowane rzeczy nie tylko ładne, ale przede wszystkim odpowiednio certyfikowane, by bezpiecznie wspierać rozwój dziecka. Należy z wielu z nich korzystać z rozsądkiem.

O czym warto pamiętać, aby nie szkodzić własnemu dziecku?

  • Korzystanie z fotelika– zawsze podróżując z małym dzieckiem zwracamy uwagę na jego prawidłowe ułożenie. W pierwszym okresie życia dziecka unikajmy długiej jazdy samochodem (maksymalnie 2h) . A jeśli już musimy wybrać w dłuższą podróż należy robić przerwy, aby dziecko mogło zmienić pozycję. Długotrwałe przebywanie w pozycji jaką wymusza fotelik jest szkodliwe dla rozwijającego się kręgosłupa oraz utrudnia oddychanie dziecka.
  • Do trzeciego miesiąca życia dzieci powinny być układne na płaskich powierzchniach lub o małym kącie nachylenia. Pozycja leżenia na brzuszku jest niezbędna do prawidłowego rozwoju ruchowego i poznawczego naszych pociech. Bezpieczną i naturalną przestrzenią dla maluszka są stabilne powierzchnie – mata lub kocyk na podłodze oraz oczywiście łóżeczko dziecięce. Należy zdecydowanie podkreślić, że leżaczki są odpowiednie dla starszych dzieci.
  • Układanie dziecka na zbyt miękkich powierzchniach może wpływać na rozwijanie się u dziecka nieprawidłowych wzorców ruchowych.
  • Istotny jest wybór dobrej jakości materaca, gdyż łóżeczko to miejsce, w którym dziecko spędza większość czasy w pierwszym okresie swojego życia i będzie z niego korzystało nawet do trzeciego roku życia. W pierwszych 3 latach dziecko śpi prawie 2x dłużej niż dorosły. Jako fizjoterapeuta nie polecam stosowania używanego materaca dla dziecka. Może być on zniekształcony przez to negatywnie oddziaływać na ciało i wypoczynek noworodka. Jest to istotne również ze względów higienicznych. Dobry materac wspiera prawidłowe ułożenie dziecka podczas snu oraz zabawy. Bardzo ważna jest optymalna twardość materaca, daje on wówczas wsparcie dla kręgosłupa małego dziecka, a także nie zaburza jego prawidłowego rozwoju. Na takim materacu możemy bezpiecznie kłaść maluszka a brzuszku.
  • Odradzam stosowanie poduszek u niemowląt (ewentualnie klin w przypadku dzieci ulewających, pamiętajmy klin wsuwamy pod materac). Płaskie i elastyczne podłoże jakim jest materac dziecka jest odpowiednim wsparciem dla głowy i kręgosłupa.
  • Odpowiednio dobrany materac to inwestycja w zdrowie dziecka w przyszłość – zmniejsza ryzyko występowania wad postawy.

mgr Żaneta Wesołowska

fizjoterapeuta

terapeuta NDT Bobath