W czasie ciąży każda z nas ma wiele przemyśleń na temat przyszłości swojego maleństwa. Zastanawiamy się między innymi nad tym jak prawidłowo zadbać o zdrowie i rozwój dziecka na każdym etapie jego życia. Zdrowy sen to podstawa dlatego między innymi tak ważny jest dobór odpowiedniego materaca dla dziecka. Ten właściwie nie jest łatwy i do tego wszyscy producenci potwierdzają słuszność wyboru każdej z opcji. Jedną z wątpliwości przy wyborze jest alergia na lateks w materacu dziecięcym i na tym się dziś skupimy.
Czy lateks jest antyalergiczny?
Całkiem niedawno przed wyborem odpowiedniego materaca dla swojego synka, który niebawem przyjdzie na świat, stanęła moja siostra. Dodam, że bardzo świadomie podchodzi do macierzyństwa i podejmuje bardzo przemyślane decyzje. Pokierowana własnymi doświadczeniami, w pierwszej kolejności odrzuciła opcję zakupu materaca lateksowego, gdyż sama jest na niego uczulona. Jak wiadomo, prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u potomstwa jest dużo większe gdy w najbliższej rodzinie alergia występuje na dany alergen. Decyzja wydawała się słuszna, jednak to nie wszystko. Jej głównym faworytem okazał się materac naturalny i wybór padł na materac kokosowy i niespodzianka…
Czy wiecie, że materac kokosowy jest lateksowany? Otóż tak, kokos naturalnie ma włos twardy i niepoddający się układaniu. By wygładzić jego wierzchnią warstwa nakłada się lateks. Ciekawe?!, a my dowiedzieliśmy się tego dopiero od eksperta w tej dziedzinie, który materace zna jak nikt inny.
Ta historia nie dawała mi spokoju, cały czas zastanawiam się czy obawy mojej siostry były słuszne.
Lateks jest substancją występującą naturalnie jako roztwór mleczka kauczukowego pozyskiwanego z drzew i krzewów oraz jako roztworu wytwarzany syntetycznie. Produkt głównie używany w przemyśle gumowym. Stosowany również w przemyśle meblarskim do wyrobu pianki lateksowej używanej w produkcji materacy. Szukając informacji na temat materacy lateksowych często spotykałam się z określeniem, że jest to produkt o właściwościach antybakteryjnych, antygrzybicznych, antyalergicznych, zapewniający doskonałą wentylację. czy na pewno? Pianka lateksowa to z reguły mieszanka lateksu syntetycznego często z domieszką lateksu naturalnego. Ma gładką niewchłanialną strukturę, dzięki czemu na jego powierzchni nie zagnieżdżą się bakterie czy grzyby, czyli teoretycznie nie pozwala na rozwój alergizujących pleśni czy roztoczy. Chodź w procesie produkcji pianka lateksowa jest poddawana wielu procesom nie tylko termicznym, to ostatecznie nie eliminuje białka kauczuku naturalnego. Jeśli więc w niewielkim stopniu występuje czynnik alergizujący to trudno mówić o działaniach antyalergicznych. Z jednej strony lateks ogranicza ryzyko alergii bo niechętnie rozwija się na nim roztocza, a z drugiej strony białko zawarte w mleku kauczukowca może alergizować. Pozostaje jeszcze jego jednolita struktura, która nie przepuszcza powietrza, a to nie do końca pozwala uwierzyć w jego cudowne moce wentylacyjne.
Szukajmy dalej!
Czy materac lateksowy może uczulać?
Białko zawarte w mleku kauczukowca może alergizować?
Najczęstszą przyczyną alergii na lateks jest bezpośredni kontakt z alergenem , czy na pewno?
Najczęstszą przyczyną alergii na lateks jest bezpośredni kontakt z alergenem, który znajduje się w białku mleka kauczuku czyli naturalnym lateksie. Największą grupą ryzyka alergii na lateks są głównie pracownicy służby zdrowia i zakładów produkujących gumę, ale również osoby z wrodzoną wadą genetyczną jaką jest rozszczep kręgosłupa. Co ciekawe, częsty i długotrwały kontakt z lateksem wywołuje alergię u osób, u których alergii wcześniej nie stwierdzono. Potwierdza to np. występowanie tak licznie alergii u osób pracującej w służbie zdrowia, gdzie podstawowym wyposażeniem są rękawiczki z reguły lateksowe. W zbiorze badań opracowanych przez Macieja Kowalewskiego i Marek L. Kowalskiego, w publikacji pt.: „Alergia na Lateks” zostały przedstawione różne grupy ryzyka alergii na lateks. Przedstawiono badania z różnych krajów, opisano w jednej tabeli, a pokazują one, że w grupie osób, które nie miały na co dzień bezpośredniego kontaktu z lateksem, prawdopodobieństwo występowania alergii jest nieznaczne i w tej grupie docelowej znajdują się również dzieci. Ryzyko wystąpienia alergii na lateks w tej grupie zwiększa się, gdy występuje atopowe zapalenie skóry czy też uczulenia na inne alergeny (między innymi pyłki drzew, alergia pokarmowa).
Szukając informacji na temat alergii na lateks chciałam zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz, gdy występuje ryzyko alergii na lateks u dzieci należy pamiętać o sprawdzeniu domowych przedmiotów kontaktu bezpośredniego takich jak smoczki, butelki itd,
W przypadku materaca ryzyko bezpośredniego kontaktu jest wręcz niemożliwe. Sama pianka produkowana jest głównie z lateksu syntetycznego co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii, a od bezpośredniego kontaktu izoluje ją pokrowiec. Pianka zanim trafi do materaca jest testowana i certyfikowana. Bardzo ważny proces kontroli jakości pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii.
Rozumiem obawy mojej siostry i każdej innej przyszłej mamy, która sama jest uczulona. Mam nadzieję, ze pomogłam choć trochę rozwiać wątpliwości. Na szczęście producenci materacy oferują nam cały wachlarz ciekawych rozwiązań.
Mnie osobiście lateks nie przekonuje z innego powodu, dla mnie materac ten „nie oddycha”. Tak dużo mówi się o tym by materac był antyalergiczny, antygrzybiczny czy antybakteryjny, a zapominamy o tym że by tak było powinna być odpowiednia cyrkulacja powietrza, wentylacja, materac powinien oddychać. Zmniejsza to ryzyko namnażania bakterii czy grzybów, dziecko się nie przegrzewa się a tym samym się nie poci, a to sprawia, że ma spokojny sen.
U mojej siostry materac czeka w łóżeczko na nowego domownika, o jego wyborze zdecydowało wiele różnych czynników, które maja bardzo duży wpływ na prawidłowy rozwój maluszka. Jednak na lateks się nie zdecydowała.
By mieć pełny obraz walorów pianki lateksowej pamiętajmy o dobrych cechach tego produktu – są bardzo komfortowe, wytrzymałe i tak jak wspomniała nie lubią ich specjalnie grzyby, pleśnie, bakterie.
Bibliografia:
- Wyjaśnienie pojęcia „Lateks” – Wikipedia – https://pl.wikipedia.org/wiki/Lateks,
- Artykuł „Uczulenia na lateks” prof. dr hab. Marek Jutel, specjalista alergolog, lek. med. Anna Zaleska Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych i Alergologii Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu www.forumzdrowia.pl/artykul/uczulenie-na-lateks;5728976.html, 2017
- Publikacja „Alergia na Lateks” Maciej Kowalewski, Marek L. Kowalski, Katedra i Zakład Immunologii Klinicznej Akademii Medycznej w Łodzi, 1997