Roztocza znajdujące się w kurzu domowym przypominają swoim wyglądem mikroskopijnej wielkości pajęczaki. Niestety, ludzkim okiem nie jesteśmy w stanie ich wychwycić, ale w domowym środowisku jest ich całe mnóstwo. Roztocza żywią się ludzkim naskórkiem, dlatego szczególnie dużo jest ich w miejscach, w których mogą mieć bezpośredni kontakt z ciałem – poduszki, kołdry, kocyki, materace. Ci nieproszeni goście sypialni są znanymi nam alergenami z życiu dziecka.

Niespokojny sen dziecka?

Alergię na roztocza kurzu domowego możemy podejrzewać jeśli zauważymy, że maluch budzi się z opuchniętymi oczami, katarem, pojawią się zmiany na skórze, a po przebudzeniu słyszymy kichanie lub kaszel. Objawy alergii, związane z obecnością roztoczy, obecne są regularnie, a nasilone zaraz po przebudzeniu. Zazwyczaj oznaki te w ciągu dnia znacznie zmniejszają swoje nasilenie.

Jak dbać o czystość w otoczeniu malucha?

Przede wszystkim należy skutecznie eliminować owy alergen. Powinniśmy usunąć z sypialni dziecka oraz z pomieszczenia, w którym maluch spędza najwięcej czasu, wszystkie przedmioty, na których może gromadzić się dodatkowy kurz. Szczególną uwagę należy zwrócić na dywany, zasłony i pluszaki.

Częste wietrzenie sypialni, również może mocno wpłynąć na złagodzenie objawów alergii dziecka. Roztocza lubią ciepły i wilgotny klimat – idealna temperatura dla ich bytowania, to 25 °C , zaś wilgotność powietrza, to 70%, dlatego preferowana temperatura w mieszkaniu, to 20 – 22 °C

Jak zapewnić alergikowi komfortowy sen?

    • Dobór odpowiednio dobranego materaca, który będzie posiadał specjalne kanały wentylacyjne odpowiadające za przepływ w nim powietrza, a tym samym za odprowadzenie nadmiernej wilgoci z jego wnętrza. Więcej w temacie, na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca znajdziecie tutaj.
    • Dbanie o regularne pranie pościeli oraz pokrowca materacyka jest ważne. Prasowanie pościeli po jej wysuszeniu, z uwzględnieniem ustawienia wysokiej temperatury żelazka, powinno być elementem integralnym dbania posłanie dziecka chronione przed roztoczami.
    • Łóżeczko dziecka alergika bez kolorowych pluszaków. Zabawki te są kolejnymi, doskonałymi środowiskami dla osadzania się kurzu. Jeśli maluszek posiada już cenne maskotki, należy prać je podobnie jak pościel, a po wysuszeniu wystawiać na intensywny mróz lub pozostawiać na 24h zabezpieczone w zamrażarce.

Reasumując, ograniczać dziecku dostęp do środowiska, w którym rozwijają się roztocza, a mianowicie: wysoka wilgotność, podwyższona temperatura oraz dostęp do złuszczonego naskórka, mocno podniesiemy komfort snu dziecka uczulonego na kurz. Jeśli jednak mimo podjętych działań objawy uczulenia są niezmienne, należy skonsultować się z lekarzem.